Avşa Adası’nda Ücretsiz Kamp ve Çadır Kurulabilecek Alanlar

Avşa Adası, Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir adadır. Ada geniş ve her alanda kamp yapılabilmesine müsait bir coğrafyada olmaktadır.

Avşa’da otelde konaklamak istemiyor ve kamp yapmak istiyorsanız adanın bir çok yerinde kamp yapabilirsiniz. Fakat günümüzde izinsiz kamp yapmak veya kamp alanları dışında kamp yapmak yasa dışı olduğu için bu yazımızdan yararlandıktan sonra kamp yapılabilecek alanlarda kamp yapmanızı öneririz.

Avşa Adası Ücretsiz Kamp Alanları

Avşa Adası’nda ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Ada da konaklayabileceğiniz otel, apart, motel ve pansiyon sayıları oldukça fazla olsa da samimi bir ortamda arkadaşları ile vakit geçirmek isteyen tatilciler çadır kurarak kamp yapmayı tercih etmektedir.

Ada da kamp yapılacak çoğu yer, Avşa Adası gezilecek yerleri olmaktadır. Gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avşa’da kamp yapacak olan kişilerin aile olmamasını öneririz. Çünkü ada da bir çok alanda kamp yapılabilse de bir kamp alanı bulunmamaktadır. Yemek, su, elektik ihtiyaçları kamp sever kişiler tarafından kısıtlı imkanlarla sağlanmaktadır. Avşa’da kamp yapacak kişilerin arkadaş grubu veya bireysel gelmeleri tatili keyifli yapabilmek adına daha iyi olacaktır.

İşte Avşa Adası’nın ücretsiz kamp alanları;

1. Çınar Koyu

Çınar koyu, Avşa Adası’nda ki en güzel koylardan bir tanesi olmaktadır. Çınar Koyu’nda ücretsiz kamp yapabileceğiniz alanlar yer almaktadır. Fakat su ve yiyecek temin edebileceğiniz yakın çevrede restoran bulunmamaktadır. Bu sebeple Çınar Koyu’nda kamp yapmak isteyen tatilciler ihtiyaçlarını yanında getirmelidir.

Çınar Koyu, Avşa Adası’nın arkasında kalan sessiz ve sakin bir koydur. Yerleşim ve konut sayısı da oldukça düşüktür. Koyun biraz ilerisinde bazı restoranlar yer almaktadır. Lavabo ihtiyaçlarınızı dilerseniz biraz yürüyerek restoranlardan ya da doğadan yararlanarak karşılayabilirsiniz.

Elektrik ihtiyacını karşılamak için el feneri getirmelisiniz. Çünkü ada genelinde ki koylarda elektrik veya ısınma ihtiyacını karşılayabilmek için ateş yakılması yasaktır.

2. İskele Yanı

Avşa Adası’nda iskele yanında kamp yapabileceğiniz alan bulunmaktadır. İskeleden indiğinizde sahilin sol veya sağ tarafına geçerek ücretsiz bir şekilde çadırınızı kurup kamp yapmaya başlayabilirsiniz.

Kuracağınız kamp, plajda olacağı için yemek ve su gibi ihtiyaçlarınızı sahilin hemen arkasında yer alan restoran ve marketlerden temin edebilirsiniz. Avşa restoranlarının bir çoğu sahil boyunda bulunmaktadır. Avşa restoranları hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Lavabo ihtiyacınız içinse sahil kenarında bulunan plajda ki tatilciler için hizmet vermekte olan tuvalet ve banyolardan 1 TL karşılığında karşılayabilirsiniz.

Burada kampınızı sadece plaja kurabilirsiniz. Bu sebeple de kamp alanınız oldukça kalabalık olacaktır. Kalabalık alanda kamp yapmaktan hoşlanan kişiler burada kamp yapmanın tadını çıkartabilir.

3. Kumburnu

Kumburnu, Avşa Adası iskelesine indiğinizde sağ tarafta sahilin sonunda yer almaktadır. Burada ücretsiz bir şekilde doğa ile iç içe kamp yapabilirsiniz.

Kumburnu’nda yemek ve su gibi ihtiyaçlarınızı sahilin başında yer alan restorandan karşılayabilirsiniz. Burada yer alan restoran gece geç saatlere kadar açık olup hizmet vermektedir.

Lavabo ihtiyacınız için yakında ki bu restoranı ya da doğadan faydalanıp karşılayabilirsiniz. Çevre de plaja ait tuvaletler yer almamaktadır.

Burada kamp yapacak kişiler, ışık ihtiyaçları için el feneri ve ateş için de elektrikli tüp getirmelidir. Çünkü kamp alanı plajda yer aldığı için ateş yakmak yasaktır.

4. Karadut Koyu

Karadut, Avşa Adası’nda ücretsiz kamp yapılabilecek başka bir alan olmaktadır. Karadut, ada da berrak ve cam gibi denizi sayesinde tatilcilerin denize girmek için sıkça tercih etmiş olduğu koylardan bir tanesidir.

Karadut, ada merkezinin arkasında yer almaktadır. Karadut’ta çadır kurup kamp yapabilmek için koya dolmuşla, taksiyle veya özel aracınız ile gitmelisiniz. Koyun ada merkezine uzaklığı ortalama 10 dakika olmaktadır.

Koyda yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı, plajın hemen arkasında yer alan 2 adet restorandan karşılayabilirsiniz. Bu restoranlar sabah açılıp, akşam saat 20:00’a kadar hizmet vermeye devam etmektedir.

Karadut Koyu’nda lavabo ihtiiyacınızı ise plajda yer alan restoranlardan karşılayabilirsiniz.

Deniz manzaralı, doğa ile iç içe bir ortamda kamp için Karadut Koyu kamp adresiniz olabilir.

5. Altınkum Koyu

Altınkum, Avşa Adası’nda ki tatilcilerin en çok tercih ettiği koylardan bir diğeridir. Berrak denizi, pamuk gibi yumuşak, altın gibi taneleri bulunduran kumu ile tüm tatilcilerin deniz zevkini arttırmaktadır.

Altınkum’da kamp sahil boyunda yer alan restoranların arkasında veya Altınkum tepesinde çadırınızı kurarak manzara eşliğinde kamp yapmanın tadını çıkartabilirsiniz.

Yemek ve içecek ihtiyacınızı plajda yer alan restoranlardan karşılayabilirsiniz. Plajda ki bu restoranlar gece geç saatlere kadar hizmet vermeye devam etmektedir.

Lavabo ihtiyacınızı ise restoranların arkasında yer alan, plaja giren tatilciler için yapılmış özel kabinlerde karşılayabilirsiniz.

6. Tavşanlı Koyu

Tavşanlı Koyu, kamp severlerin sıklıkla tercih ettiği rahat bir şekilde çadır kurup ücretsiz kamp yapabileceği alanlardan bir tanesi olmaktadır.

Tavşanlı, diğer koylara göre daha az tatilci tarafından tercih edilmektedir. Kamp yapacak kişilerde bu sebeple koyda rahat bir şekilde çadırlarını kurmaktadır.

Tavşanlı Koyu’nun az tercih edilmesinden dolayı çevresinde restoranlar yer almamaktadır. Burada kamp yapmak isteyen tatilciler yemek ve içecek gibi ihtiyaçlarını yanlarında getirmelidir.

Koy, sahil şeridinde yer aldığı için ateş ve mangal yakmak da yasaktır. Burada kamp yapacaksınız ışık için el feneri, ısınmak için minik bir kamp tüpü getirmeniz yeterli olacaktır.

Avşa Adası’nda kamp yapacaksanız havanın güzel olması da oldukça önemlidir. Ada da kamp yapmadan önce hava durumunu takip ederek tatil planınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Avşa Adası'nda Ücretsiz Kamp Alanı Var Mı?

Avşa Adası’nda ücretsiz kamp yapılabilecek bir çok alan bulunmaktadır. Çadır ve kamp için gerekli eşyalarınızı yanınıza aldıktan sonra ada da ücretsiz kamp yapabilirsiniz.

Avşa Adası'nda Nerede Kamp Yapılır?

Avşa Adası’nda kamp yapılabilecek bir çok alan bulunmaktadır. Ada da genellikle kamp yapılan yerler koylar olmaktadır.

Serdar Kural

Merhaba, ben Serdar Kural bir Avşa Adası sevdalısıyım 😊 Ailem Avşa Adası'nda yaşadığı için bende Avşa Adası'nda doğup büyüdüm. İlerleyen yaşlarımda ise Avşa Adası turizmine faydalı bir çalışma yapmaya karar verdim ve Avşa Adası'nı tanıtan web sitesi kurmaya karar verdim. Sitem içerisinden Avşa Adası hakkında tüm detaylı bilgiye ulaşabilir, ayrıca, Avşa Adası otellerinden pansiyonlarından veya apartlarından hiçbir ek ücret ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dilerim 😊

2 Yorum

  1. Bizde cadir kurmak istiyoruz bu yaz ücretsiz kamp yapabileceğimiz yerlere baktığımda sahil koy yerlerinde ücretsiz yapabilirsiniz diyo ama sorduğumda yasak diyo avsa rehberi ama koylarda ücretsiz yaziyo anlamadm bisey pazar qvsaya gdcz yardımcı olur musunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu