Avşa Adası’nda Gezilecek En İyi 14 Tarihi ve Turistik Yer

Avşa Adası, Marmara Denizi’nde yer alan küçük bir bodrumu anımsatan şirin bir tatil beldesidir. Marmara Bölgesi’nde yaşayan insanların kısa zamanlarını değerlendirip tatil yapabileceği en güzel tatil beldesidir.

Avşa Adası’nda gezilecek yerler oldukça fazladır. Tatilinizde Avşa Adası’nın gezilecek yerlerini ziyaret edip tatilinizde eşsiz vakit geçirip, fotoğraflar ile o anları unutulmaz kılabilirsiniz.

Avşa Adası’nda tatil yapacaksanız ada da gezilecek tüm yerleri bu yazımızdan liste halinde öğrenerek ada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Avşa Adası’nda gezilecek yerleri yakından incelemek için haritaya zoom yapın.

 1. Avşa Adası Sahili
 2. Manastır
 3. Çınar Koyu
 4. Altınkum Koyu
 5. Kadınlar Plajı
 6. Kumtur Koyu
 7. Yiğitler Köyü
 8. Mavi Koy
 9. Gece Kulüpleri
 10. Şarap Fabrikaları
 11. Karadut Koyu
 12. Tavşanlı Koyu
 13. Şahin Tepesi
 14. Değirmenardı Mevkii

Avşa Adası’nda gezilecek yerleri tatilcilere kolaylık olması amacıyla harita üzerinde konumları ile paylaştık. Bu konumlardan yararlanarak, Avşa Adası’nın en popüler ve eşsiz yerlerine kolayca ulaşım sağlayabilir, bu yerlerde çarpıcı fotoğraflar çekinerek albümünüze koyabileceğiniz kareleri yakalayabilirsiniz.

İşte Avşa Adası’nda gezilecek en güzel yerler;

1. Avşa Adası Sahili

Avşa Adası sahili boydan boya uzanan bir plajdır. Plajın hemen arkasında yer alan sahil yolunda tüm tatilciler gezebilirler.

Avşa plajı gemi ile gelirken görebileceğiniz gibi iskelenin solu ve sağı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İskelenin sol tarafı lunapark sağ tarafı ise barlar sokağının bulunduğu kısmı ifade etmektedir.

Avşa plajları tüm tatilciler için ücretsiz olup sadece şemsiye ya da şezlong kiralamak isterseniz belediye görevlilerine uygun ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Sahil boyunda Avşa restoranları, hediyelik eşya alınabilecek yerler, kafeler yer almaktadır. Sahilde yürüyerek sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Avşa sahilinde herhangi bir restoran veya kafe de oturarak da Avşa Adası’nın eşsiz günbatımı manzarasını izleyebilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Meydan Restoran
 • Fener Nargile
 • Balıkçı Parkı
 • Lunapark
 • Point Cafe

Adres: Avşa, Atatürk Caddesi Marmara/Balıkesir

2. Hagios Georgios Manastır’ı

Avşa Adası’nın tarihine baktığınız zaman Hristiyan din adamları için bir sürgün yeri olduğunu görürsünüz. İşte o dönemlerden 17. yüzyılın başlarından bize kalan bir kültür mirası olan Hagios Georgios Manastırı… Fener Rum Patrikhanesi Kütüphanesinde Gedeon’un kitabında Afusia olarak isimlendirilen manastır, Leonidas ve Siemon isimli iki papaz tarafından inşaa edilmiştir. 

Tarihi yapıları merak eden tüm tatilcilerin Avşa’da ziyaret ettiği ilk yerlerden bir tanesi Manastır Köyü’nde bulunan Hagios Georgios Manastır’ı ve kilisesi olmaktadır. Manastır, Rumların dini yapılarıdır. Ada da eski zamanlarda Rumlar yaşadığı için de bu yapı o günden günümüze kadar tarihi eser olarak gelmiştir.

Avşa Manastırı’na giriş şu anda yasak olmaktadır. Doğa olayları ve uzun yıllar neticesinde Manastır günümüze tam ulaşamaması nedeniyle tatilciler içerisine girip herhangi bir inceleme yapamamaktadır. Manastırı uzaktan ziyaret edip dilerseniz yapıyı uzaktan fotoğraflayabilirsiniz.

Manastır Köyü olarak bilinen yer, Avşa merkezine 1,5 km uzaklıktadır. Dolmuşlar ile buraya kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Avşa, Manastır Cd. Marmara/Balıkesir

3. Çınar Koyu

Çınar Koyu, Avşa Adası’nda denize girmek için tatilciler tarafından en çok tercih edilen koylardan bir tanesi olmaktadır. Koy, Yiğitler Köyü ve Avşa merkezine ortalama 10 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır ve bir yerleşim bulunmamaktadır.

Hem yerliler hem de tatilciler tarafından yaz sezonunda akına uğrayan plajda isteyenler denize girmekte, isteyenler kıyıdan ya da tekneleriyle açıkta balık tutmakta, kimileri de mangal keyfini yaşamaktadırlar.

Ayrıca ufak bir ayrıntı olarak eğer şanslıysanız yunusların uğrak noktalarından biri olan Çınar Koyu’nda yunusları da görebilirsiniz.

Çınar Koyu’nda plajın arkasında bir restoran yer almaktadır. Denize girdikten sonra Çınar Koyu’nda bir ritüel olan gün batımına karşı kahvenizi yudumlamayı unutmayın.

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • İsmet’in Yeri
 • Tarihi Çınar Mert Restoran

Adres: Avşa, Çınar Koyu Marmara/Balıkesir

4. Altınkum Koyu

Altınkum Koyu’nu, Avşa Adası’na gelip duymayan yoktur. Cam gibi berrak denizi, pamuk gibi yumuşak ve ışıltılı kumu ile tüm tatilciler tarafından bilinmektedir.

Altınkum’da denize girmek için gelebilir, özellikle plajın boyunuzu geçmemesi ile az yüzme bilenler ve yüzme bilmeyenler için oldukça popüler bir plajdır. Sahilde yer alan beachlerde müzik eşliğinde eğlenerek eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Altınkum, Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde yer almaktadır. Altınkum’a gitmek için Avşa merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Dolmuşlar Altınkum Plajı’na ortalama 10 dakika içerisinde gitmektedir.

Ayrıca Altınkum’a uğrayıp da Şahin Tepesi’ne uğramamak olmaz. Burada ki restoran hem manzarası hem de midye tavası ile yıllardır tatilcilere eşsiz lezzetler sunmaktadır.

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Sapphire Beach & Restaurant
 • Şahin Tepesi
 • Avşa Çukur Kafe

Adres: Avşa, Altınkum Cd. Marmara/Balıkesir

5. Kadınlar Plajı

Avşa Adası Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı, Avşa Adası’nda sadece kadınların ziyaret edip denize girebileceği bir koy olmaktadır. Bu koya erkeklerin girmesi yasaktır ve kadınlar tarafından ayrı bir koy olarak kullanılmaktadır.

Kadınlar, rahatça denize girip güneşlenmek istiyorsa veya dinine uygun bir şekilde tatil yapıp vakit geçirmek istiyorsa Kadınlar Koyu’na gitmelidirler.

Koya dolmuş ya da taksiler ile ulaşabilirsiniz hatta kadınların rahatsız olmaması adına ulaşım hizmeti veren kişiler plaja belli bir mesafeye kadar yaklaşabilmektedirler.

Plajın çevresinde bir yerleşme olmadığı için plaja giderken merkezden lazım olabilecek eşyalarınızı almanızı önermekteyiz.

Avşa Adası’nda islami ve muhafazakar otellerde konaklayıp burada ki koyda denize giren bir çok kadında bulunmaktadır.

İslami ve muhafazakar otelleri incelemek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adres: Yiğitler Köyü Kadınlar Plajı Marmara/Balıkesir

6. Kumtur Koyu

Kumtur Koyu, Avşa Adası’nın güney kısmında yer almaktadır. Koy boydan boya sahilden oluşmaktadır ve çevresinde restoran yer almamaktadır.

Restoran olmadığı ve bir ihtiyacınız lazım olursa bunu merkezden koya gelmeden temin etmeniz gerekmektedir.

Aileniz ile baş başa kalıp, denize girmek istiyorsanız bu koy sizler için doğru adres olacaktır. Kumtur, diğer Avşa koylarına göre daha sakin olmaktadır.

Kumtur Koyu’na Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

7. Yiğitler Köyü

Yiğitler Köyü, Avşa Adası’na ortalama 2 – 2,5 km uzaklıkta bulunan farklı bir yerleşimdir. Yiğitler Köyü sahilinde kafa dinleyip yürüyüş yapıp yorulduğunuzda da sahil boyunda yer alan çay bahçelerinde oturup deniz manzarasına karşı mola verebilirsiniz.

Burası ayrıca adanın 2. büyük yerleşim bölgesi olarak karşımıza çıkmakta ve merkezin sesinden özellikle yaz aylarında oluşan yoğunluktan uzaklaşmak isteyen tatilciler ve yerli insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Kendi yerleşim alanı içerisinde hafta bir pazar kurulmakta, çarşı içerisinde marketler, bakkallar yer almakta ve istediğiniz zaman Yiğitler’den kalkan dolmuş ya da taksilerle de Avşa merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde de Avşa’dan Yiğitler Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Sakin bir ortam ve kafa dinleyebileceğiniz bir tatil yapmak istiyorsanız da Yiğitler Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Yiğitler Köyü’nde ki en ucuz otel, pansiyon ve apartları görüntülemek içinse ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Bortaçina Restoran
 • Yiğler Pide Salonu
 • Neşeli Balıkçılık
 • Meydan Çay Bahçesi

Adres: Yiğitler Köyü Kadınlar Plajı Marmara/Balıkesir

8. Mavi Koy

Mavi Koy, Avşa Adası’nın kuzey kısmında kalmış, berrak denizi ve sakinliği ile bilinen temiz ve bir çok tatilcinin tercih ettiği koylardan bir tanesidir.

Mavi Koy’un çevresinde küçük butik restoranlar yer almaktadır. Plaja yakın sadece bir adet market bulunmaktadır.

Küçük bir limana da sahip olan Mavikoy turistlerin oldukça fazla ilgisiyle karşılaşmaktadır. Muhteşem tatil pozlarının çekildiği Mavikoy gelen tatilcilerden tam not almaktadır.

Tatilciler burayı denizin dalga sesleri eşliğinde gün batımını keyifle izlemek için tercih etmektedir. Gün boyunca Güney Marmara seferi yapan gemilerde manzaralarına renk katmaktadır.

Mavi Koy’a, Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 5 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sakin sahilinde kumlara uzanıp gün batımını izlemek istiyorsanız Mavi Koy tam sizlere göre!

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Akvaryum Kafe

Adres: Avşa, Kaşık Adası Sk. Marmara/Balıkesir

9. Gece Kulüpleri

Avşa Adası’nda eğlence denilince akıllara ilk gelen şeylerden bir tanesi adanın vazgeçilmez eğlencelerinde biri olan gece hayatıdır.

Avşa Adası kulüplerinde ve diskolarında daha önce hiç eğlenmediğiniz kadar eğlenebilir, müzik eşliğinde dans ederek enerjinizi atabilirsiniz.

Avşa Adası gece hayatı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edebilir, eğlenceli bir gece geçirmek için fikirler alabilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz bar ve diskolar;

 • Martı Clup
 • Club Rago
 • Orta Club
 • Arena Disco
 • Liatris Disco
 • Tanz Disco

Adres: Avşa Mah. Aydın Irmak Cad., Marmara/Balıkesir

10. Şarap Fabrikaları

Şarap, Avşa Adası’nın bir sembolü olmuştur. Avşa Adası’nda üzüm bağlarında yetiştirilen üzümler ile ada da yerli şaraplar yapılmaktadır.

Avşa Adası’nda şarapları o kadar meşhurdur ki, adanın merkezinde büyük bir şarap üzümü heykeli de mevcuttur.

Tatil, sürenizde şarapları ücretsiz tadımlayıp sevdiklerinize hediyelik olarak götürebileceğiniz şaraplardan satın almak istiyorsanız mutlaka Avşa şarap fabrikalarını ziyaret etmelisiniz.

Adres: Avşa, Unnamed Road, Marmara/Balıkesir

11. Karadut Koyu

Karadut Plajı, Avşa Adası’nda tertemiz ve berrak denizi ile tercih edilen bir başka koy olmaktadır. Koy, Yiğitler Köyü’ne dolmuş ile ortalama 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Karadut Koyu’nda 2 adet restoran yer almamaktadır. Yemek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı plajın hemen arkasında bulunan restoranlardan karşılayabilirsiniz.

Avşa Adası’ndan, Karadut Koyu’na gitmek için ise ada merkezinden dolmuşlara binerek 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Karadut Aile Çay Bahçesi
 • Leyla’nın Yeri

Adres: Avşa Karadut Caddesi, Marmara/Balıkesir

12. Tavşanlı Koyu

Tavşanlı Plajı, Avşa Adası’nda genellikle ailelerin araçları ile gelip deniz girdiği bir koydur. Ada da aileniz ile sakince denize girip tatilinizi aileniz ile rahatça değerlendirmek istiyorsanız Tavşanlı Koyu sizin için doğru seçim olacaktır.

Tavşanlı Koyu’nda yemek, içecek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoran bulunmamaktadır. Bu sebeple koya gelirken lazım olabilecek ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Tavşanlı Plajı’na Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlarla ortalama 10 dakika içerisinde kolayca ulaşabilir veya kendi aracınız ile daha kısa sürede gelebilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Tavşanlı İncir Altı Kafe & Restoran

Adres: Avşa, Tavşanlı Plaj Yolu Marmara/Balıkesir

13. Şahin Tepesi

Şahin Tepesi

Avşa Adası etrafı denizlerle çevrili bir tatil cenneti olması nedeniyle restoran menülerinde de deniz ürünleri oldukça fazla yer almaktadır. Bunlara başlıca balık, midye, kalamar gibi deniz ürünlerini örnek verebiliriz.

Midye denilince Avşa Adası’nda akla ilk gelen Altınkum Plajında bulunan Şahin Tepesi gelmektedir. 20 yılı aşkın süredir hizmet veren restoran midye tavası ile bilinse de tüm deniz ürünleri ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Altınkum Plajı’nın tam tepesinde bulunan restoran gelenlere hem muhteşem bir deniz manzarası hem de kendi el lezzetleriyle adından bahsettirmektedir.

14. Değirmenardı Mevki

Değirmenardı Mevkii

Değirmenardı mevki konumu ve kumsalının genişliğiyle denize girmek isteyenlerin rahat etmesi nedeniyle herkes tarafından bilinmekte ve talep edilmektedir.

Lunaparkın 150m ilerisinde simgesel olarak bulunun değirmenin olduğu yer kastedilmektedir. Çevresinde birçok otel, apart, market ve kafeler bulunmaktadır. Bu nedenle de oldukça popüler plajlar arasında yer almaktadır.

Yoldan devam ettiğiniz zaman ileriye gittiğiniz Mavikoy’a doğru geri döndüğünüzde ise Avşa merkeze doğru dönmüş olursunuz.

Oldukça geniş bir yürüyüş kordonuna sahip alanda çeşitli kafeler, restoranlar, voleybol sahaları yer almaktadır.

Avşa Adası’na Yakın Çevresinde Gezilecek Popüler Yerler

Yaz sezonunda deniz tatili severlerin en çok tercih ettikleri yerlerin başında çarşaf gibi denizi ve birden çok koyu ve plajı ile Avşa Adası tercih edilmektedir.

Güney Marmara da birçok birbirinden güzel ve keşfedilmeyi bekleyen tatil cennetleri yer almaktadır.

Avşa Adası tatili için 3 – 4 günlük bir süre yeterli olacaktır. Eğer Avşa’ya yakın yerleri görmek isterseniz birçok seçenek mevcuttur.

Avşa Adası çevresinde gezilecek yerler;

 • Marmara Adası
 • Balıklı
 • Paşalimanı Adası
 • Erdek

Yukarıda sizler için öneride bulunduğumuz adalara her gün düzenli olarak sefer yapan Gestaş gemisi ile ve kiralayabileceğiniz küçük sandallarla da bu tatil beldelerini ziyaret edebilirsiniz.

Avşa Adası'nda nereleri gezilir?

Avşa Adası’nda gezilecek birbirinden güzel yerler mevcuttur. Ada da gezilmesi gereken yerlerin hepsini öğrenmek için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası kaç saatte gezilir?

Avşa Adası’nda gezilecek bir çok plaj ve koy bulunmaktadır. Tatil süresince sadece gezilecek yerler ziyaret edilecekse, ortalama 2 gün içinde gezilebilmektedir.

Avşa Adası çevresinde gezilecek tatil beldeleri nerelerdir?

Marmara Adası, Paşaliman Adası, Balıklı, Erdek Avşa Adası çevresinde yer almakta olup her gün gidiş dönüş sağlayabileceğiniz bu tatil beldelerini ziyaret edebilirsiniz.

Serdar Kural

Merhaba, ben Serdar Kural bir Avşa Adası sevdalısıyım 😊 Ailem Avşa Adası'nda yaşadığı için bende Avşa Adası'nda doğup büyüdüm. İlerleyen yaşlarımda ise Avşa Adası turizmine faydalı bir çalışma yapmaya karar verdim ve Avşa Adası'nı tanıtan web sitesi kurmaya karar verdim. Sitem içerisinden Avşa Adası hakkında tüm detaylı bilgiye ulaşabilir, ayrıca, Avşa Adası otellerinden pansiyonlarından veya apartlarından hiçbir ek ücret ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dilerim 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu