Avşa Adası Nerede ve Nereye Bağlı?

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve İstanbul’da yaşayan bir çok kişi tarafından tercih edilen bir tatil beldesidir. Adanın ismi Marmara’da yaşayan bir çok kişi tarafından bilinse de Avşa’nın nerede ve nereye bağlı olduğu bilinmemektedir.

Avşa Adas’nın nerede ve nereye bağlı olduğunu öğrenip ada hakkında detaylı ve genel bilgiye ulaşmak için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası gemi ile İstanbul’dan 3 saat, Tekirdağ’dan 2 saat, Erdek’ten 1,5 saat uzaklıkta bulunan Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. İlçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıkta olmaktadır. Avşa Adası’nın diğer adı “Türkeli” adasıdır.

Avşa Adası Marmara Bölgesi’nde Marmara Denizi’nin güney – batı kısmında bulunmaktadır. Adaya en yakın kara bağlantılı ilçe Erdek olmaktadır. Erdek ilçesine Avşa’dan kalkan arabalı feribotlar ile ortalama 1,5 saat içerisinde gidilebilmektedir.

Avşa, Tekirdağ ve Çanakkale sahillerinin boğaz girişine doğru olan bir bölgede bulunmaktadır. Adaya en yakın kara bağlantılı yerleri Tekirdağ’ın Şarköy, Çanakkale’nin Biga, Balıkesir’in ise Erdek ilçeleri olmaktadır.

Avşa Adası feribot sefer saatlerini öğrenmek için ilgili yazımızdan yararlanarak Tekirdağ, Erdek ve İstanbul sefer saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz

Avşa Adası Nereye Bağlı?

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir yerleşim birimi olan Avşa Adası; ilçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıktadır. Avşa Adası’nın diğer adı “Türkeli” adasıdır. Fakat “Türkeli” ismi “Avşa” olarak değişmiştir.

Avşa Adası, İstanbul’da bir çok kişi tarafından adının duyulması sebebiyle adanın İstanbul’a bağlı olduğu tahmin edilmektedir fakat ada Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlıdır.

Balıkesir’in büyükşehir olmasından sonra, Marmara Bölgesi’nde yer alan adalar Marmara Adalar Belediyesi olarak Marmara Adası’na bağlanmıştır ve Marmara Denizin’de bulunan diğer adalar yani Avşa, Ekinlik ve Paşalimanı adaları mahalle olmuştur.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa Adası’na İstanbul, Tekirdağ ve Balikesir | Erdek iskelelerinden kalkan gemiler kullanarak ulaşım sağlanıyor. Ayrıca İzmir, Ankara, Eskişehir ve diğer illerden gelecek olan tatilcilerin Balıkesir | Erdek limanından kalkan Marmara Ro Ro ve Gestaş feribotlarını kullanması gerekmektedir.

Avşa Adası’na ulaşım seçenekleri;

  • İstanbul: Yenikapı, Bostancı İskelesi
  • Tekirdağ: Akport Limanı
  • Balıkesir: Erdek Limanı

Avşa Adası’na ulaşım hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Serdar Kural

Merhaba, ben Serdar Kural bir Avşa Adası sevdalısıyım 😊 Ailem Avşa Adası'nda yaşadığı için bende Avşa Adası'nda doğup büyüdüm. İlerleyen yaşlarımda ise Avşa Adası turizmine faydalı bir çalışma yapmaya karar verdim ve Avşa Adası'nı tanıtan web sitesi kurmaya karar verdim. Sitem içerisinden Avşa Adası hakkında tüm detaylı bilgiye ulaşabilir, ayrıca, Avşa Adası otellerinden pansiyonlarından veya apartlarından hiçbir ek ücret ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dilerim 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu